Roszczenia majątkowe, co do zasady ulegają przedawnieniu. Pozwany (dłużnik) może poprzez zgłoszenie zarzutu przedawnienia uchylić się od odpowiedzialności zapłaty za dług, który uległ owemu przedawnieniu.
Potrzebujesz pomocy w temacie długów czynszowych? Skontaktuj się teraz!
telefonicznie: 731 002 140
lub e-mailem: kancelaria@adwokatmarchewka.pl
Przepisy prawa dopuszczają możliwość, aby dłużnik zrzekł się korzystania z zarzutu przedawnienia. Musi to nastąpić po upływie terminu przedawnienia. Inaczej takie zrzeczenie się jest nieważne.
W praktyce zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia oznacza, że wierzyciel może skutecznie dochodzić przed sądem zapłaty za dług, który w pewnym momencie stał się przedawniony.
Oświadczenie woli w zakresie zrzeczenia się zarzutu przedawnienia nie wymaga szczególnej formy, co więcej może być wykonane nie tylko w sposób wyraźny, ale również dorozumiany.
Najczęściej zrzeczenie się zarzutu przedawnienia następuję w związku z naciskami ze strony wierzyciela, który wykorzystując np. swoją mocniejszą pozycję w danym stanie faktycznym (wynajmujący-najemca mieszkania komunalnego), doprowadza do podpisania przez dłużnika porozumienia o spłacie długu, przy jednoczesnym oświadczeniu dłużnika, że uznaje roszczenie i zrzeka się zarzutu przedawnienia.
Odwołanie takiego oświadczenia w praktyce jest bardzo trudne, a nie jednokrotnie niemożliwe, jednakże każdorazowo należy skontaktować się z dobrym adwokatem, który oceni możliwości konkretnych działań w sprawie.
Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu 731 002 140 lub e-mailem kancelaria@adwokatmarchewka.pl
Zapraszam do zapoznania się z innymi ciekawymi artykułami w tej tematyce:
Przedawnienie długów. Dowiedz się więcej.
Jak nie dać się pokonać Gminie? Sprawdź co możesz zrobić.
Adwokat, członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu.
Uznany specjalista w zakresie ochrony praw dłużników, prawa upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego. Twórca autorskiego systemu oddłużeniowego oraz zabezpieczenia majątku dłużników.
Znany z niezłomnych postaw jako adwokat karny.
Właściciel kancelarii Adwokackiej Paweł Marchewka.