kajdanki
W przypadku nagłych zdarzeń takich jak zatrzymanie osoby bliskiej przez policję, ABW, CBA, CBŚ lub inne służby należy kontaktować się z kancelarią pod numerem telefonu 731 002 140.

W pierwszej kolejności kancelaria ustali miejsce i przyczynę zatrzymania. Następnie udzielona zostanie niezwłoczna pomoc prawna.

Tylko szybka reakcja pozwoli na prawidłowy tryb działania i przede wszystkim zapewni uniknięcia błędów osoby zatrzymanej, które mogłyby mieć bezpośredni wpływ na ewentualny proces.

Pamiętaj, że osoba zatrzymana często poddana jest dużej presji i może podejmować błędne decyzje. Organizując jej pomoc prawną udzielasz najlepszego możliwego wsparcia.
+48 731 002 140
kancelaria@adwokatmarchewka.pl
Blog
30-05
2019

Adwokat Karny pranie pieniędzy

Przestępstwo prania pieniędzy, czyli wykorzystanie środków finansowych pochodzących z przestępstwa do wykonania legalnych transakcji. Jak adwokat karny mam coraz więcej spraw w tej materii.

Potrzebujesz pomocy w temacie sprawy karnej? Skontaktuj się teraz!
telefonicznie: 731 002 140
lub e-mailem: kancelaria@adwokatmarchewka.pl

 

Od dnia 13 lipca 2018r. obowiązuje w Polsce Ustawa z dnia 01 marca 2018r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U.2018.723 z dnia 12 kwietnia 2018r.). Ustawa zmodyfikowała, sprecyzowała i zaostrzyła dotychczas obowiązujące przepisy prawa w zakresie prania pieniędzy. Jako adwokat karny pracuję nad wieloma sprawami z zakresu prania pieniędzy.

Pranie pieniędzy składa się z 4 podstawowych etapów, tj. faza wstępna (przygotowanie całego procesu), umiejscowienie (wprowadzenie nielegalnych środków finansowych do obrotu), maskowanie (zatarcie śladów prowadzących do rzeczywistego źródła pochodzenia środków finansowych), integracja (tworzenie legalizacji dla środków finansowych).

Podstawowym elementem w tej przestępczej układance jest istnienie środków finansowych pochodzących z przestępstwa. Zatem, ktoś osiągnął korzyść majątkową z przestępstwa, a następnie chce przeprowadzić taki proces, który pozwoli zamaskować więzi między źródłem pochodzenia tak uzyskanych środków finansowych a rzeczonymi środkami.

Łatwo to można dostrzec na konkretnym przykładzie:
Podmiot X reklamuje się, jako właściciel sklepu ze sprzętem elektronicznym. Dane rejestrowe się zgadzają. Następnie X zawierał przez Internet umowę zlecenia z podmiotem Y, na podstawie, której Y miał sprzedawać towar należący do X przez portal aukcyjny. Y miał swoje konto na owym portalu. X wskazywał mu jaki towar ma i za ile chce go sprzedać. Y publikował aukcję i sprzedał towar Z, który zapłacił stosowną cenę. Pieniądze trafiły do Y, który zatrzymywał swoją część i resztę przelewał do X, a dokładnie na wskazany przez niego portfel waluty wirtualnej. X miał wysłać towar do Z. Transakcji było dużo, a do każdej był oddzielny portfel waluty wirtualnej. W pewnym momencie do Y odzywał się kupujący Z (i inni kupujący), że nie otrzymał kupionego towaru. Y próbował się kontaktować z X, ale ten już był nieosiągalny. Y zmuszony był do zwracania pieniędzy kupującym (jeśli miał takie fundusze), a sam został ze sporym debetem. Portfele, na które Y wpłacał pieniądze były puste. Oczywiście portfele były poniżej kwoty nakazującej rejestrację danych osobowych właściciela, zatem po X nie ma śladu. W ten sposób Y stał się częścią procederu prania pieniędzy, mimo, że zapewne nie brał tego nawet pod uwagę.

Odpowiedzialność karna za pranie pieniędzy wynosi przy podstawowym typie przestępstwa do 8 lat pozbawienia wolności oraz niesie ze sobą ogromne kary finansowe.

Praktyka pracy adwokata karnego pokazuje, że, to nie organ ściągania musi udowodnić, że dane środki finansowe są nielegalne, ale osoba podejrzana musi umieć udowodnić ich legalność. Właściwa pomoc prawna wydaje się być nieoceniona w takim przypadku.

Jeśli ktoś potrzebuje mojej pomocy, to jak zawsze zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu 731 002 140 lub e-mailem kancelaria@adwokatmarchewka.pl
Bezpłatnie ocenię sprawę i podpowiem jakie dalsze kroki należy podjąć.

Korzystając z usług mojej kancelarii mają Państwo gwarancję wysokiej jakości usług. Wieloletnie doświadczenie, rzetelność i skuteczność wyróżniają mnie pośród innych kancelarii dostępnych na rynku usług prawniczych. Sprawę prowadzę osobiście, a nie przez zatrudnionych pracowników lub aplikantów, którzy dopiero się uczą zawodu.

Zachęcam do zapoznania się z innymi ciekawymi artykułami w tematyce karnej:
Jak uniknąć więzienia? Sprawdź.
posiadanie niekarane. Sprawdź.
podstawowe prawa oskarżonego. Sprawdź.

KONTAKT