kajdanki
W przypadku nagłych zdarzeń takich jak zatrzymanie osoby bliskiej przez policję, ABW, CBA, CBŚ lub inne służby należy kontaktować się z kancelarią pod numerem telefonu 731 002 140.

W pierwszej kolejności kancelaria ustali miejsce i przyczynę zatrzymania. Następnie udzielona zostanie niezwłoczna pomoc prawna.

Tylko szybka reakcja pozwoli na prawidłowy tryb działania i przede wszystkim zapewni uniknięcia błędów osoby zatrzymanej, które mogłyby mieć bezpośredni wpływ na ewentualny proces.

Pamiętaj, że osoba zatrzymana często poddana jest dużej presji i może podejmować błędne decyzje. Organizując jej pomoc prawną udzielasz najlepszego możliwego wsparcia.
+48 731 002 140
kancelaria@adwokatmarchewka.pl
Blog
01-03
2022

Co to jest phishing?

Cyberprzestępczość jest dzisiaj powszechnym zagrożeniem. Rodzaj przestępstw dokonywanych w formie zdalnej jest wiele. Przykładem jednego z nich jest phishing. Każda osoba, która posiada łącze internetowe może paść ofiarą phishingu lub innego rodzaju przestępstwa komputerowego.

Potrzebujesz pomocy w temacie cyberprzestępczości? Skontaktuj się teraz!
telefonicznie: 731 002 140
lub e-mailem: kancelaria@adwokatmarchewka.pl

 

W niniejszym wpisie w krótki i konkretny sposób przedstawię co to jest phishing, jakie są jego rodzaje, przedstawię przykłady phishingu. Postaram się również wskazać jak rozpoznać phishing.
Cyberprzestępczość – co to jest phishing?

Czym jest phishing?

Jest rodzajem oszustwa polegającego na tym, że sprawca podszywając się pod osoby trzecie, w tym różne instytucje próbuje uzyskać nasze dane takie jak na przykład: kody do logowania bankowego, nr PESEL, zdjęcia, numery telefonu, numery PIN, numery kart kredytowych itp.

Ofiarami phishingu mogą być wszyscy. Każdy z nas jest potencjalną ofiarą phishingu.
Sposoby działania cyberprzestępców

Zacznijmy od tego, że phishing ma kilka form podstawowych. Przede wszystkim phishing bankowy i ubezpieczeniowy. Przestępcy próbują pozyskiwać wiele poufnych danych takich jak danych logowania, numery kont bankowych, dane osobiste klientów banku i wiele innych.

Ataków phishingowych przede wszystkim należy się spodziewać w mediach społecznościowych, poprzez wejście do fałszywych stron internetowych, wiadomości e mail stanowiącymi wiadomości phishingowe, za pośrednictwem komunikatorów. Niestety coraz modniejsze wśród oszustów są sms phishing, czy też spear phishing. Ten drugi sposób, to bardzo niebezpieczna metoda i trudna do wykrycia zarazem. Jest to forma spersonalizowana pod danego adresata, gdzie oszuści podszywają się pod rozpoznawalne firmy np. firmy kurierskie i uzyskują dane podstawowe dane potencjalnych ofiar, aby następnie w pewien sposób przed tymi osobami uwiarygodnić się i móc zdobyć nasze dane wrażliwe. Tego typu phishing jest wersją zaawansowaną, jednakże coraz częściej oszuści działają w ten właśnie sposób.

Podobnie clone phishing, czyli wykorzystywanie prawdziwą treść wiadomości jako wzór do dokonania oszustwa.

Przykłady phishingu

Phishing występuje w sposób ciągły w naszym otoczeniu. W ciągu ostatnich lat poznaliśmy bardzo wiele przykładowych metod jakimi prowadzony był phishing.

Przede wszystkim wysyłanie wiadomości e mail oraz sms z informacją typu “Twoja paczka została umieszczona w magazynie. Kliknij w poniższy link i ją przekieruj na wybrany adres”. Atak phishingowy w tym przypadku dotyka znanej nam sfery zakupów internetowych. Wielu z nas robi zakupy online, a następnie czeka na przesyłkę. Często otrzymując taką wiadomość bez zastanowienia wchodzimy w przesłany link. To ogromny błąd.

Popularną i skuteczną metodą jaką posługują się oszuści są fałszywe strony internetowe. Często trafiamy na fałszywą stronę internetową dlatego, że nasze wpisy w wyszukiwarce zawierają błędy ortograficzne, gramatyczne lub interpunkcyjne, co sprytnie wykorzystują oszuści.

Oczywiście w grę wchodzi również posługiwanie się złośliwym oprogramowaniem. Aczkolwiek tutaj również najpierw oszuści muszą jakoś nas zwabić w swoją pułapkę.

Przestępcy podszywają się pod wszystkich. Pod instytucje finansowe, urząd skarbowy, banki, sąd rejonowy, dosłownie pod wszystkich. Próbują często wzbudzić zaufanie ofiary po to, aby uzyskać od nich numery pesel, numery konta. Czasami wystarczy data urodzenia i już mogą to wykorzystać .

Jak rozpoznać phishing?

Przede wszystkim sami musimy się bronić używając naszych zmysłów i mieć ograniczone zaufanie do treści w internecie oraz w szeroko pojętej sieci. Nie otwieraj załączników wiadomości od nieznanych nadawców. Zawsze sprawdzaj nazwę nadawcy, adres strony www, ignoruj podejrzane linki, miej oprogramowanie antywirusowe, chroń swoje hasła, sprawdzaj URL strony.

Co to jest phishing ? Pamiętaj, phishing to oszustwo.

Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu 731 002 140 lub e-mailem kancelaria@adwokatmarchewka.pl

KONTAKT