kajdanki
W przypadku nagłych zdarzeń takich jak zatrzymanie osoby bliskiej przez policję, ABW, CBA, CBŚ lub inne służby należy kontaktować się z kancelarią pod numerem telefonu 731 002 140.

W pierwszej kolejności kancelaria ustali miejsce i przyczynę zatrzymania. Następnie udzielona zostanie niezwłoczna pomoc prawna.

Tylko szybka reakcja pozwoli na prawidłowy tryb działania i przede wszystkim zapewni uniknięcia błędów osoby zatrzymanej, które mogłyby mieć bezpośredni wpływ na ewentualny proces.

Pamiętaj, że osoba zatrzymana często poddana jest dużej presji i może podejmować błędne decyzje. Organizując jej pomoc prawną udzielasz najlepszego możliwego wsparcia.
+48 731 002 140
kancelaria@adwokatmarchewka.pl
Blog
04-03
2022

Jakie są zagrożenia w internecie?

Obecne pokolenia, to ludzie którzy praktycznie żyją w internecie. Żadnym nadużyciem nie jest stwierdzenie, że nie ma dzisiaj świata bez internetu. Musimy mieć świadomość, że internet poza wieloma dobroczynnymi działaniami niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Potrzebujesz pomocy w temacie cyberprzestępczości? Skontaktuj się teraz!
telefonicznie: 731 002 140
lub e-mailem: kancelaria@adwokatmarchewka.pl

 

W niniejszym wpisie przybliżę z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia w internecie. Moje spojrzenie dotyczy bardziej aspektów prawnych owych niebezpieczeństw niż technicznych niuansów.

W sieci zła

Zagrożenia w internecie są jak pajęcza sieć. Zresztą sam internet jest swego rodzaju siecią, której nitki przeplatają się w gęstych relacjach między sobą tworząc pozornie przyjazną przestrzeń. W rzeczywistości owe nitki są lepkie i trudno się od nich oderwać. Pod płaszczykiem niewinnych wpisów, filmików, blogów pojawiają się niebezpieczne treści, a przede wszystkim mowa nienawiści. W sieci jest dużo łatwiej wyrażać poglądy, gdyż czujemy się anonimowi, czujemy dystans do innych użytkowników sieci. Komputer jest jak bariera w relacjach użytkowników. Przynajmniej tak się nam wydaje. Wbrew pozorom nie jesteśmy anonimowi. Nasze wpisy obrażające innych użytkowników, naruszające zasady korzystania z internetu, są łatwe do wyśledzenia. Naruszenie dóbr osobistych może mieć miejsce nie tylko w realnym świecie, ale również w sieci. Coraz więcej procesów sądowych dotyczy naruszenia dóbr osobistych właśnie w sieci.

Media społecznościowe są najlepszym przykładem. Z jednej strony zapewniają nieograniczony dostęp do wymiany poglądów i nie tylko. Po drugiej stronie jest szereg niebezpieczeństw. W mediach społecznościowych często mamy do czynienia z “trolami”, czyli osobami które podszywają się pod kogoś aby w danej społeczności siać zamęt, tworzyć dezinformacje, a wręcz pomawiać.

W internecie trzeba uważać z kontaktami społecznymi, gdyż nigdy nie wiemy kto jest za ekranem komputera. Zagrożenia czyhają wszędzie, dosłownie. W ostatnim czasie trafiłem na nieodpowiednie treści, pisząc wprost, ideologie faszystowskie na stronie będącym blogiem skierowanym dla prawników. Taki blog zawierał co najmniej kilka wpisów, które w obecnym stanie prawnym można uznać za czyny zabronione.

Ogromne niebezpieczeństwo w internecie stanowią złośliwe oprogramowanie, czyli różnego typu wirusy. Często jest to oprogramowanie szpiegujące, które trafia na nasz komputer poprzez kliknięcie w niebezpieczny link lub ściągnięcie nieodpowiedniego załącznika. Często tego typu programy przesyłane są poprzez komunikatory internetowe w formie tak zwanych łańcuszków. Ostatnio taki łańcuszek widziałem na najbardziej znanych portalach społecznościowych, a dotyczył pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Oszuści zazwyczaj wykorzystują medialnie nośne tematy, aby dotrzeć do dużej liczby odbiorców. To jest realne zagrożenie, gdyż taki program może szpiegować nasze loginy do konta bankowego, czyli realne staje się zagrożenie, że stracimy nasze prawdziwe pieniądze. Kradzież pieniędzy lub innych dóbr w internecie jest takim samym przestępstwem jak kradzież portfela na ulicy.

Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy dzisiaj już sklasyfikowaną jednostkę chorobową uzależnienie od internetu.

Dziecko a internet

Bezpieczeństwo dziecka to kwestia najważniejsza dla rodziców. Jednak jako rodzice zapominamy, że dbanie o bezpieczeństwo dzieci to nie tylko ochrona ich w świecie realnym , ale również w internecie.

Na co dzień, na ulicy spotykam ludzi, którzy udostępniają swoim dzieciom telefony. Małe dzieci korzystają z wielu aplikacji, w tym video, za pomocą których w sieci publikowane są treści dla nich nieodpowiednie.

Przykładem niebezpieczeństwa niosącego konsekwencje prawne jest nagrywanie filmów przez dzieci i udostępnianie ich w sieci. Dzisiaj jest wiele kanałów komunikacji, a dzieci często korzystają z aplikacji lub portali, o których rodzice nawet nie słyszeli. W ten sposób różne, czasami kompromitujące materiały, dostają się w ręce osób, które mogą je wykorzystać. Prowadzę obecnie sprawę, gdzie poprzez sieć doszło do publicznego ujawnienia intymnych zdjęć osoby nieletniej. Zagrożenia w internecie są na tyle duże i trudne do kontrolowania, że nas dorosłych powinno od początku interesować co w internecie robią nasze dzieci. Zbyt późna reakcja może nie uchronić dziecka przez niebezpieczeństwem.

Dzieci, mam na myśli najmłodszych, mają tendencję do klikania wszystkiego co im wyświetli ekran. Wspominałem już jakie istnieją zagrożenia w sieci. Takowe klikanie wszystkiego może spowodować pobranie na nasze urządzenia aplikacji szpiegowskiej. Konsekwencją może być kradzież danych osobowych. Przestępcy w sprytny sposób infekują różne strony w sieci, z których następnie dziecko korzysta.

Kolejne zagrożenie, to pornografia i pedofilia, które w internecie występują w wielu formach. Oszuści próbują zdobyć sympatię dziecka, wzbudzić jego zaufanie. W ten sposób dążą do spotkania. Częstokroć dziecko ujawnia swój adres zamieszkania.

Statystyki w zakresie cyberprzemocy są zatrważające, szczególnie wśród młodzieży. Co drugi nastolatek twierdzi, że doświadczył cyberprzemocy. Ważne, aby wiedzieć, że ofiara cyberprzemocy może liczyć na ochronę prawną.

Warto publikować informacje ostrzegające innych przed znalezionymi zagrożeniami jakie znaleźliśmy w sieci. Spora część osób zastanowi się, czy na przykład pobrać dane zdjęcie, jeśli będzie wiedziała, że ktoś już miał przez to problem.

Wytłumacz dziecku, że w serwisach społecznościowych napotyka się różne formy przemocy ale też niebezpieczeństwa. Dzieci muszą być przez nas uczone i uświadamiane. Dzieci często same rozpoznają zagrożenia w sieci, ale nie zawsze umieją sobie z tym prawidłowo poradzić. Szczególnie gdy pojawia się presja otoczenia.

Jak chronić swój komputer?

Najlepszą ochronę przed niebezpieczeństwami będącymi w sieci stanowi połączenia zdrowego rozsądku oraz posiadania odpowiednich programów antywirusowych. Sprawdzaj, czy dane połączenie jest bezpieczne. Weryfikuj adresy stron, URL strony, nadawców danych wiadomości. Sprawdź, czy faktycznie znasz taką osobę.

Korzystaj z sieci w sposób w pełni świadomy i nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka.

Jeśli potrzebujesz pomocy w związku z cyberprzemocą lub inną formą zagrożeń w sieci, to skontaktuj się ze mną. Masz takie same prawa do ochrony jak w świecie rzeczywistym.

Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu 731 002 140 lub e-mailem kancelaria@adwokatmarchewka.pl

KONTAKT